I 2008 års AT-rankning placeras Norrtälje sjukhus i topp bland alla sjukhus inom Stockholms läns landsting. I en jämförelse med landets samtliga sjukhus noterar Norrtälje sjukhus en fjärdeplats.
Sveriges yngre läkares förening, SYLF, genomför varje år en enkät bland medlemmar som har en pågående eller nyligen avslutad AT-tjänstgöring. Med enkätsvaren som underlag rankas Sveriges AT-orter utifrån bland annat handledning, kollegialt stöd och medicinsk utbildning.
Norrtälje har årligen många sökande till AT-tjänsterna, och låg i topp i rankningen även 2006.
Något som många AT-läkare i Norrtälje lyfter fram som oerhört positivt är att de i Norrtälje tillåts att ta ett stort ansvar och påverka sin arbetssituation.
Johan Larsson är distriktsläkare i Norrtälje och en av två studierektorer för AT-läkarna. Johan tror att en del av förklaringen till att Norrtälje sjukhus både har gott rykte och får bra resultat i SYLFs mätning ligger i sjukhusets storlek, och i att AT-läkarna här betraktas som fullvärdiga medlemmar i avdelnings- och mottagningsteamet.
– Norrtälje sjukhus är förhållandevis litet i jämförelse med de andra stockholmssjukhusen. Det ger AT-läkarna insyn i ett brett sjukdomspanorama och praktik från många olika specialiteter under AT-tiden. I Norrtälje betraktas de även som fullvärdiga medlemmar i mottagnings- och avdelningsteamet och upplever att stödet vid jourtjänstgöringen är väldigt bra, menar Johan Larsson.
Av samtliga sjukhus inom Stockholms läns landsting ligger Norrtälje sjukhus etta i den totala AT-rankningen. Näst bäst placeras Södertälje sjukhus, som totalt i landet hamnar på en 19:e plats. I landet rankas Norrtälje som nummer fyra av totalt 69 sjukhus. I år ligger Höglandssjukhuset Eksjö högst upp i rankningslistan, följt av i tur och ordning Kungälvs sjukhus, Värnamo sjukhus.