Hoppa till innehåll
Kvinna sitter vid skrivbord med dator och håller en mobiltelefon i handen.
Den nya pumpen är uppkopplad till diabetesmottagningen där Marie Björklund och hennes kollegor kan följa patientens data och hjälpa till med inställningar och råd på telefon eller via chatten i Alltid öppet.

Ny pump underlättar för diabetespatienter

2025-11-14

Under 2025 har diabetesmottagningen på Norrtälje sjukhus arbetat med införandet av en ny slanglös pump för patienter med typ-1 diabetes. Pumpen har underlättat livet för många patienter.

Marie Björklund är diabetessjuksköterska på Norrtälje sjukhus. Hon möter dagligen patienter som kämpar med sin sjukdom. Sedan i januari har diabetesmottagningen arbetat mycket med att införa användningen en ny typ av slanglös pump.

– Pumpen har kontakt med en sensor och kan gasa och minska insulintillförseln efter blodsockret. Det finns även en handenhet till för att patienten ska kunna ta extra matdoser (bolus) och följa sitt blodsocker, säger Marie Björklund, diabetessjuksköterska på Norrtälje sjukhus.

Råd och hjälp med inställningar

Pumpen är uppkopplad till mottagningen så att patienten kan få hjälp med inställningar och råd via telefon eller via chatten på Alltid öppet.

– Det gör skillnad för patienterna och har lättat många patienters diabetesbörda. Det blir helt enkelt ett enklare liv, säger Marie Björklund. 

Diabetesmottagningen har även fortsättningsvis tillgång till vanliga blodsockertester och insulinpennor. En stor del av mottagningens arbete är också vanliga mottagningsbesök på plats.

Höstsol på tegelbyggnader, grönska i förgrunden

Akutsjukhuset i Roslagen

Region Stockholms nordligaste akutsjukhus har närakut, akutmottagning, intensivvård, röntgen och specialistmottagningar.

Läkare tar blodtryck på patient som ser glad ut.

Så söker du vård

Alltid öppet, 1177, vårdcentralen, närakuten eller akuten? Här finns information om var du kan vända dig för att få hjälp.